Powrót do listy wpisów
Czy Unia Europejska chce ograniczyć prawa pasażerów? Rozwiewamy wątpliwości
3 min czytania

Czy Unia Europejska chce ograniczyć prawa pasażerów? Rozwiewamy wątpliwości

Autor: AirCashBack 09-07-2020

Pod koniec czerwca media obiegła informacja, że Komisja Europejska pracuje nad zmianami w rozporządzeniu WE 261/2004, które określa zasady wypłaty odszkodowań pasażerom linii lotniczych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, za lot odwołany lub opóźniony o więcej, niż 3 godziny, pasażerom należy się nie tylko zwrot ceny biletu (jeśli nie zdecydują się na alternatywny rejs) ale także finansowa rekompensata. Jest to odpowiednio 250 euro za lot do 1500 km, 400 euro za lot na dystansie 1500-3500 km i 600 euro za lot na dystansie powyżej 3500 km. 

Rzekome zmiany w dochodzeniu odszkodowań

 

Nagłe zamknięcie granic w marcu sprawiło, że przewoźnicy nie byli w stanie zrealizować wielu zaplanowanych połączeń. Zgodnie przepisami, w takiej sytuacji linie nie są zobowiązane wypłacać określonego rozporządzeniem odszkodowania - muszą jedynie zwrócić klientom koszty zakupu biletów. Obecnie jednak przestrzeń powietrzna jest ponownie otwarta, a linie testują nowe, pokryzysowe siatki połączeń. I choć bardzo tego nie chcą, muszą, odpowiadać finansowo za ewentualne nagłe zmiany w grafikach swoich lotów. 

Według medialnych spekulacji z końca czerwca, przewoźnicy mieliby być zwolnieni z obowiązku wypłaty odszkodowań za loty opóźnione do pięciu godzin, a nie, jak do tej pory, trzech. W przypadku długich lotów, opóźnienie mogłoby wynieść nawet 12 godzin - informowała Rzeczpospolita. W publikacjach w mediach gospodarczych przewijały się też informacje o wyłączeniu odpowiedzialności przewoźników w przypadku odwołania lub opóźnienia lotu z powodu technicznej usterki maszyny. Wszystkie te zmiany miałyby być sposobem na ratowanie osłabionej pandemią branży.

Weryfikujemy doniesienia 

 

Przedstawiciele AirCashBack postanowili zweryfikować te doniesienia u źródła. W odpowiedzi na zapytanie skierowane do Punktu Informacyjnego Unii Europejskiej, nasi prawnicy uzyskali informację, że nie ma żadnych oficjalnych komunikatów na temat wyżej opisanych lub podobnych zmian. Co więcej, już w maju tego roku Komisja Europejska odrzuciła naciski krajów unijnych, w tym m.in. Polski, lobbujących na rzecz przewoźników, którzy chcieli uniknąć masowego zwracania klientom poniesionych kosztów. Firmy lotnicze, zamiast zwracać pieniądze za opłacone i niewykorzystane z powodu pandemii bilety, chciały zastąpić je voucherami. Tymczasem unijne instytucje rekomendują pozostawienie pasażerom decyzji co do formy odbioru środków. 

Jak informuje Julia Wawryło z Punktu Informacyjnego Unii Europejskiej, nie można wykluczyć, że trwają wewnętrzne konsultacje dotyczące rozporządzenia WE 261/2004, które nie zostały podane do wiadomości publicznej. Jednak nawet gdyby instytucje unijne przychylnie spojrzały na postulaty przedstawicieli branży lotniczej, na wprowadzenie nowych regulacji musielibyśmy jeszcze poczekać. 

-Unijny proces ustawodawczy trwa minimum trzy miesiące - tłumaczy Alexander Stan-Otasevici, dyrektor działu prawnego AirCashBack. Nie można także zapominać o tym, że wprowadzanie nowych przepisów prawa wymaga ustalenia odpowiedniego vacatio legis, tj. określonego w przepisach okresu między publikacją aktu prawnego, a jego wejściem w życie - dodaje. Pamiętajmy, że przy uchwaleniu Rozporządzenia 261/2004, okres vacatio legis wynosił ponad rok. Od złożenia przez Komisję Europejską jego projektu (21 grudnia 2001 roku) do jego wejścia w życie (17 lutego 2005 roku) minęły prawie trzy lata i dwa miesiące.

Jeżeli problem z opóźnionym lub odwołanym lotem dotyczy też Ciebie, wiesz już, że prawo Unii Europejskiej stoi za Tobą murem! Kliknij poniższy przycisk i sprawdź, czy masz szanse na odszkodowanie.


Udostępnij znajomym