Powrót do listy wpisów
Komisja Europejska chce wdrożyć nowe prawa chroniące pasażerów lotniczych
2 min czytania

Komisja Europejska chce wdrożyć nowe prawa chroniące pasażerów lotniczych

Autor: AirCashBack 13-12-2023

Komisja Europejska stojąc na straży praw pasażerów, stwierdziła, że klienci linii lotniczych i biur podróży powinni mieć więcej praw. W ramach rewizji rozporządzenia o prawach pasażerów i dyrektywy o imprezach turystycznych KE chciałaby wprowadzić kilka usprawnień.


Nowe prawa dla klientów biur podróży
 

Pasażerowie podróżujący na terenie Unii Europejskiej mogą cieszyć się największą na świecie liczbą przysługujących im praw. Mimo wszystko Komisja Europejska uważa, że w obszarze dotyczącym wycieczek zorganizowanych i podróży lotniczych nadal jest przestrzeń do usprawnień. Zmiany mają dotyczyć głównie stworzenia jasnych przepisów rozstrzygających kwestie, co do których wciąż momentami nie ma jasności.


Kluczowe kwestie do zmiany przepisów
 

Pierwszą kwestią, która wymaga regulacji jest obecność opiekuna podróżującego z osobą niepełnosprawną. KE chce, aby w przypadku, w którym przewoźnik wymaga asysty dla osoby z niepełnosprawnością, gwarantował jej darmowe miejsce w samolocie.

Kolejną kwestią jest rozstrzygnięcie na kim spoczywa odpowiedzialność zwrotu kosztów biletów zakupionych przez pośrednika (biuro podróży). Dzięki temu klienci, którzy podczas wyjazdu korzystają z różnych zorganizowanych środków transportu zyskają lepszą ochronę.

Ostatnim tematem, który został wzięty na tapet są kwestie dotyczące imprez zorganizowanych. Komisji Europejskiej zależy na tym, aby zaliczki wpłacane na rezerwację udziału w wyjeździe nie przekraczały 25 proc. ceny. Pozostałą część kwoty klient musiałby wpłacić dopiero na 28 dni przed datą wyjazdu.

Większa kontrola ze strony państw członkowskich
 

Komisja Europejska zaproponowała także utworzenie “wspólnej europejskiej przestrzeni danych dotyczących mobilności”, dzięki której ułatwiony zostałby dostęp do danych dotyczących transportu. Zmiana ta miałaby zachęcić państwa EU do monitoringu kwestii związanych z podróżami w sposób aktywny, a nie tylko reagowania na pojawiające się skargi. 


Udostępnij znajomym