Powrót do listy wpisów
Koniec taniego latania w UE - Parlament Europejski na straży ekologii
2 min czytania

Koniec taniego latania w UE - Parlament Europejski na straży ekologii

15-05-2023

Kwestie ekologiczne już od dawna są szeroko omawiane w kontekście podróży drogą lotniczą. Zasada “zanieczyszczający płaci” zacznie więc znacząco wpływać na ceny biletów. Parlament Europejski przegłosował bowiem rozszerzenie systemu EU ETS, które w praktyce będzie oznaczać koniec tanich lotów dla milionów pasażerów lotniczych.

Prywatne loty odrzutowcami, a transport zbiorowy

Jak pokazują statystyki, politycy oraz osoby zamożne coraz częściej korzystają z transportu na pokładach prywatnych odrzutowców. Do jednego z większych paradoksów doszło w listopadzie 2022 roku, kiedy to na szczyt klimatyczny do Egiptu politycy dotarli 400 prywatnymi odrzutowcami. 

Jeśli chodzi o wartości liczbowe to w cały 2022 roku liczba prywatnych lotów wzrosła aż o 64 procent w stosunku do roku 2021. Większość  z nich odbyła się na trasie, która nie przekraczała 750 kilometrów. Loty te wyemitowały dwutlenek węgla w ilości równej rocznej emisji 278 310 samochodów osobowych.

Zdecydowanie może więc oburzać fakt, że swoimi ustaleniami UE uderza w zwykłych konsumentów, a elity nadal będą mogły korzystać ze swoich przywilejów.

Rozszerzenie systemu EU ETS

18 kwietnia 2023 r. Parlament Europejski przegłosował rozszerzenie systemu EU ETS na sektor lotniczy i morski. Aby dane ustalenia weszły w życie konieczne jest jeszcze zatwierdzenie przyjętego tekstu przez Radę Europy oraz opublikowanie dokumentów w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. 

Na obecny moment linie lotnicze nie są objęte kosztami emisji, mimo, że odpowiadają za emisję 3,8 proc. dwutlenku węgla. Na mocy systemu EU ETS w 2023 r. będą jednak musiały zapłacić ok. 785 milionów Euro. Jak możemy się spodziewać, koszty te zostaną przeniesione na pasażerów.


 

Koniec tanich lotów w UE 

Decyzja Unii Europejskiej najbardziej odbije się na największych europejskich liniach lotniczych takich jak Ryanair, Wizz Air, easyJet Oczywiście dotknie ona także innych tanich przewoźników. Zgodnie z prognozami loty do takich portów jak Amsterdam, Frankfurt i Paryż do 2035 r. wzrosną średnio aż o 23-29 proc. Z kolei do 2027 r. koszt dostosowania się do przyjętego systemu może wynieść aż 5 miliardów Euro. 

Zgodnie z zapowiedziami do biletów w obie strony ma zostać doliczona opłata w wysokości ok. 10 euro. W niektórych przypadkach może to wręcz doprowadzić do podwojenia ceny biletu. Szacuje się, że w związku z danymi zmianami, tanie linie lotnicze mogą utracić aż 20 proc. pasażerów.

Jeżeli podczas Twojej podróży przytrafi Ci się opóźniony lub odwołany lot, pamiętaj, że możesz domagać się wysokiego odszkodowania! Wystarczy, że klikniesz w poniższy przycisk lub wypełnisz formularz dostępny na naszej stronie internetowej, a my zajmiemy się resztą!

 


Udostępnij znajomym