Powrót do listy wpisów
Leki w samolocie - Jak przewozić leki w bagażu podręcznym?
3 min czytania

Leki w samolocie - Jak przewozić leki w bagażu podręcznym?

Autor: AirCashBack 20-03-2024

Wyjeżdżając na wakacje możemy zastanawiać się jak wygląda przewożenie leków na pokładzie samolotu i do jakich zasad należy się zastosować. Pytania mogą pojawić się zwłaszcza w sytuacji, w której zażywamy leki na choroby przewlekłe i musimy mieć je pod ręką także podczas lotu.

Leki w samolocie - ogólne zasady

Najważniejszą kwestią, od której należy zacząć jest fakt, że tak, przewóz leków samolotem jest możliwy. Oczywiście należy jednak zachować przy tym balans i zabrać tylko niezbędne lekarstwa. Aby bezpiecznie przewozić leki w samolocie, należy odpowiednio spakować leki i przewozić je w oryginalnych opakowaniach.

W niektórych przypadkach konieczne może być potwierdzenie od lekarza, że dany lek w danej ilości jest nam niezbędny podczas naszej podróży.

Leki w bagażu podręcznym
 

Zaleca się, aby przewozić leki w bagażu podręcznym. Ma to wiele zalet i warto się do tego zastosować. Do podręcznej torby lub plecaka możesz zapakować zarówno leki ogólnodostępne, jak i leki wydawane na receptę. Istotne jest jednak to, aby ilość medykamentów była wystarczająca na czas pobytu w podróży. Jeżeli więc planujesz zabrać ze sobą całą domową apteczkę, może okazać się to niemożliwe.

Leki ogólnodostępne, a leki wydawane na receptę
 

Leki ogólnodostępne rozumiane są jako leki przeciwbólowe, leki na katar czy też przeziębienie. Jak sama nazwa wskazuje są to leki dostępne bez przepisu lekarza.

Zaliczamy do nich także wszelkiego rodzaju medykamenty na problemy gastryczne, a także spraye do nosa lub gardła i płyny do soczewek kontaktowych.

Jednak w przypadku leków, które wydawane są na receptę, wówczas może być konieczne zaświadczenie lekarskie potwierdzające potrzebę zażywania przez nas danego środka.

Leki psychotropowe w samolocie
 

Szczególną kategorią są leki psychotropowe. Wówczas niezbędna jest oryginalna butelka leku lub jego oryginalne opakowanie, a także przetłumaczona recepta z wypisaną nazwą leku. Konieczne jest także zaświadczenie lekarskie.

Szczególną kategorią są leki zawierające pseudoefedrynę. Jest to środek, który zawierają niektóre leki ogólnodostępne, a ich przewóz w wielu państwach jest on zakazany. Warto więc zachować szczególną ostrożność, a informację o tym jak przewozić leki sprawdzić na stronie MSZ lub odpowiedniej ambasady.

Jak spakować leki na podróż?
 

Najlepiej jest przewozić leki w bagażu podręcznym. Oczywiście, w bagażu rejestrowanym leki również mogą się znaleźć, ale na wypadek sytuacji, w której nastąpi przykładowo utrata bagażu, zawsze warto jest mieć leki przy sobie. Aby przewozić leki w samolocie, należy je odpowiednio zapakować.

Leki należy spakować do jednej przezroczystej kosmetyczki. Warto też mieć leki w oryginalnych opakowaniach. Ułatwi to przebieg procedury kontrolnej na lotnisku.

Płynne leki w bagażu podręcznym objęte są takimi samymi ograniczeniami jak pozostałe płyny. Oznacza to, że możesz mieć leki w butelkach o pojemności nieprzekraczającej 100 ml. Jeżeli leki w bagażu podręcznym przekraczają te gabaryty, konieczne jest zaświadczenie lekarskie.


Udostępnij znajomym