Powrót do listy wpisów
Odszkodowanie za odwołany lub opóźniony lot z powodu strajku pracowników linii lotniczych - kiedy możesz je uzyskać? - AirCashBack
4 min czytania

Odszkodowanie za odwołany lub opóźniony lot z powodu strajku pracowników linii lotniczych - kiedy możesz je uzyskać? - AirCashBack

Autor: AirCashBack 22-06-2022

W ostatnich miesiącach docierały do nas informacje dotyczące strajków, które planują przeprowadzić pracownicy Ryanaira. Ostatecznie z powodu braków kadrowych w weekend 22-24 kwietnia 2022 r. irlandzki przewoźnik poinformował, że odwołuje wszystkie loty na lotniska w Brukseli obsługiwane przez belgijski personel. W wyniku tej sytuacji pasażerowie napotkali znaczące utrudnienia, a o odwołanych lotach dowiedzieli się na kilka dni przed planowaną datą wylotu. 

Dwa miesiące później związki zawodowe pracowników Ryanaira zapowiadają strajki personelu pokładowego, które mają się odbyć na przełomie czerwca i lipca w kilku europejskich krajach. Z pewnością ponownie czekają nas więc uniedogodnienia związane z opóźnionymi i odwołanymi lotami, które dotkną podróżnych planujących zagraniczne wakacje. Czy w takim przypadku pasażerom będzie przysługiwać odszkodowanie? Jakie są ogólne warunki uzyskania odszkodowania za odwołany lot z powodu strajku? Wyjaśniamy.

Strajk pracowników Ryanaira - przyczyny i możliwe konsekwencje

Zgodnie z informacjami podanymi przez agencję Reutera, personel Ryanaira zapowiedział strajki w pięciu europejskich krajach: Belgii, Hiszpanii, Portugalii, Francji i we Włoszech. Według związkowców Ryanair nie respektuje podstawowych praw pracowniczych wynikających z krajowych przepisów prawa pracy. Dotyczy to zarówno wynagrodzeń, jak i warunków pracy oraz niedostatecznej liczby personelu. Najdłużej mają protestować pracownicy z Hiszpanii. Hiszpański personel pokładowy Ryanaira planuje bowiem przerwać pracę od 24 czerwca do 2 lipca.

Związkowcy szacują, że w strajkach weźmie udział około 2 tysięcy pracowników. Jeżeli te wyliczenia faktycznie się sprawdzą, a protesty dojdą do skutku, pasażerów czekają ogromne utrudnienia na lotniskach. Rzecznik prasowy Ryanaira stwierdził, że aby uniknąć kryzysu, związki zawodowe powinny powrócić do negocjacji, a nie doprowadzać do sytuacji, która utrudni życie podróżującym. 

Czy jednak jest szansa na to, że strony dojdą do porozumienia? Przypomnijmy, że w wyniku kwietniowego strajku w Belgii zostały odwołane wszystkie weekendowe loty z i na lotniska Bruksela-Charleroi i Bruksela-Zaventem obsługiwane przez personel Ryanaira. Warto dodać, że to nie pierwszy taki przypadek. W latach 2017-2019 w wyniku strajku pracowników pokładowych, siatka połączeń irlandzkiego przewoźnika była kilkukrotnie sparaliżowana. Ryanair kolejny raz znalazł się więc w bardzo niekomfortowej sytuacji.

Odszkodowanie za odwołany lub opóźniony lot z powodu strajku - wyrok TSUE

W celu dowiedzenia czy w zaistniałej sytuacji pasażerom przysługuje prawo do odszkodowania, powinniśmy powołać się na wyrok TSUE z 23 marca 2021 r., w którym Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł przeciwko SAS Scandinavia. Zgodnie z tym wyrokiem strajk zorganizowany przez związek zawodowy pracowników linii lotniczych, którego celem jest zapewnienie podwyżek płac, nie mieści się w pojęciu "okoliczności nadzwyczajnych". Co istotne, przewoźnik jest zobowiązany do wypłaty odszkodowania również wtedy, gdy strajk jest organizowany na warunkach określonych w ustawodawstwie krajów członkowskich Unii Europejskiej.

W związku z powyższym, jeżeli strajk stanowi przyczynę odwołania lub opóźnienia lotu, a pasażer zostanie o tym poinformowany na mniej niż 14 dni przed datą wylotu, jest on uprawniony do uzyskania odszkodowania na podstawie Rozporządzenia (WE) nr 261/2004. Ocena podjęcia przez przewoźnika lotniczego wszelkich racjonalnych środków pozostaje bez znaczenia dla sprawy. 

Jakiej wysokości odszkodowanie można otrzymać?

Stawki odszkodowań za odwołane i opóźnione loty są ustalone z góry przepisami prawa. Ich wysokość uzależniona jest od odległości, która dzieli port wylotu i port docelowy. Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami, w przypadku odwołanego lub opóźnionego lotu, a także odmowy wejścia na pokład, pasażerom należy się odszkodowanie w wysokości:

250 Euro/os. – dla lotów na dystansie do 1500 km;

400 Euro/os. – dla lotów na dystansie od 1500 km do 3500 km (również dla lotów powyżej 3500 km, w sytuacji gdy zarówno port startu, jak i port lądowania znajduje się na terenie UE);

600 Euro/os. – dla lotów na dystansie powyżej 3500 km (w sytuacji,  w której przynajmniej jedno z lotnisk – port startu lub port lądowania – znajduje się poza terenem UE).

Czy w zaistniałej sytuacji pasażerowie mogą ubiegać się o odszkodowanie od Ryanaira?

Wspomniane strajki belgijskiej załogi, które odbyły się 22-24 kwietnia doprowadziły do tego, że Ryanair o odwołaniu lotów poinformował pasażerów na mniej niż 14 dni przed planowaną datą rejsu. W związku z tym przysługuje im prawo do odszkodowania w wysokości co najmniej 250 Euro.

W przypadku, w którym podobna sytuacja będzie miała miejsce w którymkolwiek z krajów planujących protesty, pasażerowie będą mogli domagać się od Ryanaira odszkodowania za odwołany lot. Takie same zasady będą obowiązywać w sytuacji, w której w wyniku strajku lot będzie opóźniony o więcej niż 3 godziny.

Jeśli Twój lot został opóźniony lub odwołany z powodu strajku, masz szansę na wysokie odszkodowanie! Nie zwlekaj! Kliknij w poniższy przycisk i przekonaj się, jak możemy Ci pomóc.


Udostępnij znajomym