Powrót do listy wpisów
Stewardessa - wymagania, obowiązki, zarobki - jak zostać stewardessą?
4 min czytania

Stewardessa - wymagania, obowiązki, zarobki - jak zostać stewardessą?

Autor: AirCashBack 08-04-2024

Stewardessa lub steward to dla wielu praca marzeń. Możliwość podróżowania jako cabin crew na pokładzie samolotu pozwala na odkrywanie wielu nowych miejsc na świecie. Ile zarabia stewardesa? Jakie wymagania musisz spełnić, aby dostać się na stanowisko cabin crew? Jakie będą Twoje codzienne obowiązki? Odpowiadamy.
 

Jak zostać stewardessą?
 

Stewardessa to nie jest zawód dla każdego. Personel pokładowy musi bowiem często pracować w ekstremalnych warunkach, do których nie wszyscy będą się nadawać. Pracy stewardessy przede wszystkim wymaga bardzo dobrej kondycji fizycznej, a także umiejętności pływania. Dodatkowo istotne są zdolności komunikacyjne oraz znajomość języków obcych. W zależności od linii lotniczych wymagania mogą się różnić, jednak są to niezbędne podstawy, aby móc zostać członkiem cabin crew.

Wymagania formalne ustalone przez linie lotnicze
 

Aby móc pracować jako stewardessa lub steward w liniach lotniczych, należy mieć ukończone 18 lat. Niektóre linie lotnicze mogą nawet wymagać ukończenia 21. roku życia. Co istotne, nie ma jednej górnej granicy wieku, do której można wykonywać obowiązki personelu pokładowego. Uznaje się, że zarówno w przypadku stewardów i stewardess jest to wiek, w którym bez przeszkód są oni w stanie wykonywać swoje obowiązki. W większości linii lotniczych możemy jednak zaobserwować młodszy personel pokładowy.

Praca stewardessy nie wymaga ukończenia żadnych specjalnych studiów kierunkowych. Podstawowe wymagania dotyczące wykształcenia to posiadanie matury. Niektóre linie lotnicze wymagają także wykształcenia wyższego, ale nie ma znaczenia konkretny kierunek studiów wyższych.

Niezbędna jest natomiast znajomość języka angielskiego, a także znajomość innych języków obcych. Najczęściej wymagana umiejętność komunikacji w języku angielskim oraz dodatkowo w jednym innym języku obcym. 

Zdrowie w zawodzie stewardessy
 

W zawodzie stewardessy niezwykle istotny jest dobry stan zdrowia. Personel pokładowy musi bowiem doskonale radzić sobie w sytuacjach awaryjnych, a do tego niezbędna jest dobra kondycja fizyczna i psychiczna.

Istnieje także szereg dolegliwości, które wykluczają potencjalnych kandydatów. Aby dostać się do cabin crew nie można bowiem chorować na epilepsję ani cukrzycę. Proces rekrutacji obejmuje więc szczegółowe badania lekarskie. 

Warunki fizyczne
 

Aby móc rozpocząć pracę jako stewardessa lub steward, konieczny jest także odpowiedni wzrost. Personel pokładowy musi bowiem sprawnie docierać do schowków bagażowych. Zgodnie z wytycznymi stewardessa powinna mieć więc 160 - 170 cm wzrostu, a steward 170 - 180 cm.

Praca stewardessy wymaga także nienagannego wizerunku. Ułożone włosy, zadbana cera, idealny makijaż, a także wypielęgnowane dłonie - to aspekty istotne podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Dyspozycyjność
 

Jeżeli kochasz podróże wizja zwiedzania całego świata może brzmieć dla Ciebie jak marzenie. Zawód stewardessy wymaga jednak sporej reorganizacji swojego czasu prywatnego i dyspozycyjności.

Z punktu widzenia linii lotniczych w tym zawodzie nie ma świąt ani weekendów. Cabin crew powinien być dyspozycyjny w każdej sytuacji. Loty odbywają się w pewnej częstotliwości, która w sezonie letnim znacznie wzrasta co może oznaczać cały dzień spędzony na pokładzie samolotu. 

Praca stewardessa - jak znaleźć zatrudnienie jako cabin crew?
 

Jeżeli zdecydujesz się zostać stewardessą, w pierwszej kolejności warto sprawdzić oferty pracy zamieszczone przez linie lotnicze. Linie lotnicze przygotowują w nich swoje wymagania i określają w jakiej lokalizacji potrzebne jest uzupełnienie załogi, a także pozostałe wymagania niezbędne do pracy na pokładzie samolotu.

Oferty pracy możesz znaleźć na stronach linii lotniczej lub w serwisach rekrutacyjnych. Linie lotnicze powinny także informować o tym jak wygląda rekrutacja do cabin crew.

Rekrutacja na stanowisko stewardessy
 

Następnie należy przygotować CV, w którym kluczową rolę gra fotografia, a także opisane umiejętności, doświadczenie i znajomość języków obcych. Przydatny może być także list motywacyjny.

Kolejnym etapem jest rozmowa rekrutacyjna. W zależności od linii może być to jedno spotkanie rekrutacyjne lub kilka rozmów.

Podczas rekrutacji może być sprawdzana umiejętność pracy w sytuacjach awaryjnych, test rozróżniania kolorów, słyszenie dźwięków, czy też praca w obsłudze klienta.

Kurs na bycie stewardessą w liniach lotniczych
 

Udało się - dostałeś się do cabin crew! Jednak zanim odbędziesz swój pierwszy lot musisz przejść odpowiednie szkolenie. Obejmuje ono udział w zajęciach teoretycznych i zajęciach praktycznych.

Szkolenie kończy egzamin, po którym rozpoczyna się okres próbny. W trakcie lotu próbnego sprawdzana będzie umiejętność pracy w naturalnych warunkach. Jeżeli wszystko się powiedzie, oficjalnie dołączysz do cabin crew.

Zarobki stewardessy w załodze linii lotniczych
 

Jedną z niebywałych zalet w pracy stewardessy jest wysokość zarobków. Oczywiście różnią się one w zależności od linii lotniczych, ale generalnie zarobki personelu pokładowego są atrakcyjne. 

Wysokość wynagrodzenia zależy także od doświadczenia w zawodzie. Początkująca stewardessa dostanie zatem niższe wynagrodzenie niż jej koleżanka na stanowisku starszej stewardessy.

Podsumowując, aby zostać stewardessą należy spełnić szereg wymagań formalnych. Dołączenie do załogi PLL LOT lub Katar Airways jest więc pewnego rodzaju wyzwaniem. Jednak korzyści, które płyną z pracy w zespole personelu pokładowego są niezwykle atrakcyjne.


Udostępnij znajomym