Powrót do listy wpisów
Twój samolot odleciał wcześniej niż planowano? Należy Ci się odszkodowanie za przyspieszony lot
4 min czytania

Twój samolot odleciał wcześniej niż planowano? Należy Ci się odszkodowanie za przyspieszony lot

Autor: AirCashBack 12-07-2022

Start samolotu o ponad godzinę przed wyznaczonym czasem pozwala kwalifikować taki rejs jako “odwołany” - uznał TSUE w wyroku z dnia 21 grudnia 2021 r. Co to oznacza? Jeśli przewoźnik przyspieszy lot i nie poinformuje o tym pasażerów z co najmniej dwutygodniowym wyprzedzeniem, będą oni mogli powołać się na Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego 261/04. Zgodnie z nim w przypadku odwołanego lotu przewoźnik ma obowiązek zapewnić nam miejsce w samolocie na tej samej trasie, w możliwie szybkim terminie. Możemy też całkowcie zrezygnować z jego usług - wtedy należy nam się zwrot ceny biletów. W obu przypadkach możesz również ubiegać się o odszkodowanie. Wystarczy, że wypełnisz formularz zgłoszenia szkody.

Co wyrok TSUE oznacza dla pasażerów, których samolot odleciał przed czasem?

“Trybunał stwierdził też, że w przypadku znacznego przyśpieszenia lotu dającego prawo do odszkodowania (co zakłada w szczególności spóźnione powiadomienie o przyśpieszeniu), obsługujący przewoźnik lotniczy powinien zawsze wypłacić pełną kwotę rekompensaty (w zależności od odległości, 250, 400 lub 600 EUR)” - pisze Rzeczpospolita. Oznacza to, że linia lotnicza nie może się powołać na artykuł o obniżeniu odszkodowania o 50 procent, jeżeli podróżny dotrze na miejsce przed czasem - zdecydował TSUE.

- Z punktu widzenia pasażerów to na pewno bardzo ważne orzeczenie. W AirCashBack zdarzały się już sprawy, gdzie pasażerom przyspieszano loty, lecz droga sądowa nie pozwalała na uzyskanie satysfakcjonującego rozstrzygnięcia. Polskie sądy stosując wykładnie przepisów rozporządzenia jednoznacznie stały na stanowisku, że tylko 3 godzinne opóźnienia w przylocie uprawnia do uzyskania odszkodowania. Jednak, co podkreślił Trybunał, zarówno podczas opóźnienia lotu, jak i jego przyśpieszenia pasażerowie tracą możliwość swobodnego dysponowania swoim czasem i doznają z tego tytułu różnych niedogodności. Dlatego też należna jest im stosowna rekompensata - mówi adwokat Krzysztof Burzyński, dyrektor działu prawnego w AirCashBack.

- Cieszy również fakt, że Trybunał pochylił się od razu nad kwestią ewentualnego obniżenia odszkodowania o 50 procent. Wskazanie przez Trybunał wprost, że ten przepis nie znajduje zastosowania w przypadku przyspieszonych lotów znacząco zawęża pole do nadinterpretacji przepisów przez przewoźników lotniczych - dodaje ekspert.

Odszkodowanie za przyspieszony lot - jakie warunki należy spełnić?

Co istotne, decydujący dla rozstrzygnięcia kwestii planowej godziny lotu będzie nie tylko bilet lotniczy, ale np. potwierdzenie rezerwacji, na którym znajdują się takie informacje jak miejsce i czas odlotu oraz przylotu wraz z numerem rejsu. Takie potwierdzenie może przekazać pasażerowi organizator wycieczki, za pośrednictwem którego zakupił on miejsce w samolocie. Prokonsumencki wyrok TSUE zobowiązuje przewoźników do uwzględniania reklamacji pasażerów i ewentualnego późniejszego dochodzenia roszczeń od organizatorów wycieczek.

Co więcej, o zmianie terminu lotu przewoźnik powinien poinformować pasażerów bezpośrednio, nawet jeśli korzystali przy zakupie z usług pośredników. To kwestia, która zamyka liniom lotniczym usta, ponieważ argumentują one często w sądach, że godziny lotów podane w umowach zawieranych z biurami podróży są orientacyjne. Teraz o wszelkich odstępstwach od siatki połączeń muszą informować podróżnych co najmniej na dwa tygodnie przed planowanym terminem lotu. Lotu nie uznaje się za odwołany, jeśli linia przekłada jego termin o mniej niż trzy godziny - zdecydował TSUE.

- W trakcie postępowań sądowych przewoźnicy czarterowi podnoszą często, że zmiany godzin lotu lub jego odwołanie nie było ich decyzją tylko decyzją biura podróży. Teraz mamy jasną sytuację - to na linii lotniczej ciąży obowiązek wykazania, że o zaistniałych zmianach poinformowała pasażera z należytym wyprzedzeniem - komentuje Krzysztof Burzyński z AirCashBack. - Jest to kolejne orzeczenie wzmacniające prawa pasażerów. Wcześniej, w wyroku C-756/18 TSUE wskazał, że nie można odmówić pasażerom odszkodowania tylko dlatego, że nie posiadają karty pokładowej - przypomina ekspert.

Pomoc w dochodzeniu odszkodowania za przyspieszony lot

Podsumowując, jeżeli Twój samolot odleciał wcześniej niż planowano, możesz ubiegać się o odszkodowanie od linii lotniczych. Te z kolei rzadko jednak odpowiadają na wnioski klientów indywidualnych. Z tego względu dochodzenie odszkodowania na własną rękę może zakończyć się niepowodzeniem. Dlatego też zachęcamy do skorzystania z naszych usług. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu na rynku odszkodowań lotniczych i tysiącom przeprowadzonych spraw, wiemy jak skutecznie dochodzić roszczenia. Co więcej, jesteśmy prekursorem dochodzenia odszkodowań za loty, które odbyły się przed planowanym czasem.

Odszkodowanie za przyspieszony lot - wymagane dane

Celem zgłoszenia roszczenia za przyspieszony lot, niezbędne jest podanie następujących danych:

- numeru lotu,

- nazwy lotniska początkowego i docelowego,

- długości opóźnienia,

- jednego z następujących dokumentów: karty pokładowej, biletu, umowy z biurem podróży lub (ewentualnie) internetowego potwierdzenia rezerwacji.

 

W przypadku, w którym w wyniku zakłócenia lotu poniesiesz dodatkowe koszty, konieczne jest także przedstawienie paragonów, rachunków i faktur.

Aby móc ubiegać się o odszkodowanie za przyspieszony lot, wystarczy, że wypełnisz formularz zgłoszenia szkody lub klikniesz poniższy przycisk, a my zajmiemy się resztą!


Udostępnij znajomym