Powrót do listy wpisów
Zaskoczenie dla pasażerów Ryanaira - muszą dopłacić do zakupionych biletów. Czy należy im się odszkodowanie?
3 min czytania

Zaskoczenie dla pasażerów Ryanaira - muszą dopłacić do zakupionych biletów. Czy należy im się odszkodowanie?

Autor: AirCashBack 06-04-2022

Co oznacza wprowadzenie nowego podatku lotniczego?

Zgodnie z decyzją brytyjskiego rządu od 1 kwietnia 2022 r. każdy pasażer wylatujący z tego kraju musi zapłacić podatek lotniczy. Dotyczy to także osób podróżujących prywatnymi samolotami i helikopterami. Wysokość podatku jest uzależniona od odległości oraz miejsca podróży. Stawki prezentują się następująco:
 

- 10 euro - w przypadku miejsc oddalonych o mniej niż 500 km,

- 2 euro - w przypadku odcinków dłuższych niż 500 km,

- 4 euro -  w przypadku lotów do krajów znajdujących się poza terytorium Europy.

Decyzja belgijskich władz została mocno skrytykowana przez przedstawicieli sektora lotniczego. Wystąpili oni z prośbą o naliczanie dodatkowych opłat jedynie od lotów rezerwowanych po 1 kwietnia, a nie dla wszystkich rejsów rezerwowanych z wyprzedzeniem. Rząd nie przystał jednak na tę propozycję.

W związku z tą decyzją przewoźnicy będą musieli z własnej kieszeni uiścić opłaty za loty zarezerwowane przed 1 kwietnia, które zostaną zrealizowane po tym dniu, ponieważ podatek lotniczy nie działa wstecz. Natomiast do nowych rezerwacji opłata będzie naliczana automatycznie i będzie w całości przeniesiona na klienta. 

Ryanair chce, żeby to pasażerowie dopłacili do zakupionych wcześniej biletów

Ryanair jednak postanowił rozwiązać zaistniały problem na swoją korzyść. Irlandzki przewoźnik zaczął wysyłać do swoich klientów wiadomości z informacją o dodatkowej opłacie. Pasażerowie, którzy przed 1 kwietnia wykupili bilety na loty z Belgii zostali poinformowani, że z ich kart kredytowych zostanie pobrana dodatkowa opłata odpowiadająca należnej kwocie podatku. W przypadku lotów z Polski jest to odpowiednio 2 euro. 

Ryanair poinformował, że ich działanie jest zgodne z regulaminem przewozu (artykuł 4.2.2):

"Podatki rządowe stale się zmieniają i mogą zostać wprowadzone po dacie dokonania rezerwacji. Jeżeli jakikolwiek podatek rządowy zostanie wprowadzony lub wzrośnie po dokonaniu przez pasażera rezerwacji, będzie on musiał opłacić nowy podatek (lub kwotę jego wzrostu) przed wylotem". 

Równocześnie irlandzki przewoźnik podkreślił, że można nie zgodzić się na dodatkowe opłaty, zrezygnować z lotu i otrzymać zwrot pieniędzy. Klienci mają na to czas tylko do 6 kwietnia 2022 r. Po tym czasie przewoźnik uzna, że wyrażają oni zgodę na nowe warunki, a ich karty kredytowe zostaną obciążone.

Czy w tej sytuacji możesz domagać się odszkodowania od Ryanair?

Zgodnie ze słowami Aleksandra Stan-Otasevici, adwokata i Dyrektora Działu Prawnego w AirCashBack.com: “We wspomnianej sytuacji można domagać się odszkodowania od Ryanaira na podstawie Rozporządzenia (WE) nr 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 lutego 2004 r. ustanawiającego wspólne zasady odszkodowania i pomocy dla pasażerów w przypadku "odwołania" lotu przez Ryanair ze względu na brak uiszczenia dodatkowej opłaty. Możemy także domagać się zwrotu już poniesionej opłaty”.

Jeśli masz wątpliwości czy Twój lot kwalifikuje się do ubiegania się o odszkodowanie od Ryanair, kliknij poniższy przycisk. Znajdziesz tam krótki formularz, który pozwoli Ci na bezpłatną weryfikację, czy i jakiej wysokości rekompensata może przypaść Ci w udziale.
 


Udostępnij znajomym